Zarządzanie najmem

Posiadasz mieszkanie do wynajęcia? Chciałbyś wynająć je drożej i nie poświęcać mu więcej czasu?

Dowiedz się więcej

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie?

Najem to bardzo dobry sposób na czerpanie korzyści ze swojego mieszkania, a także dochód wpływający każdego miesiąca na konto. Jednak wbrew temu, co może się wydawać, zajmuje czas, a niewłaściwe zarządzanie najmem może nieść za sobą ryzyko.

Jakie są kluczowe czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę, szukając najemców? Odpowiedź jest prosta – zysk z najmu, jaki może wygenerować lokal, i bezpieczeństwo zarówno pod kątem prawnym, jak i pewności wynajmu.

Maksymalizacja zysku z najmu jest możliwa dzięki przystosowaniu lokalu do potrzeb najemców, którzy szukają mieszkania w danej lokalizacji. Inaczej przygotujemy mieszkanie znajdujące się w centrum i blisko uczelni, inaczej mieszkanie blisko korporacji, a jeszcze inaczej mieszkanie na obrzeżach miasta. Lokal powinno się przygotowywać pod konkretną grupę docelową, „wejść w jej buty” i pamiętać, że to nie my będziemy tam mieszkać, więc nie nasze potrzeby / nasz gust mają zostać zaspokojone. Mieszkanie przystosowujemy zarówno poprzez odpowiednie doposażenie, jak i czasami przez zmianę funkcjonalności lub wydzielenie dodatkowego pokoju. Dalej są odpowiednie zdjęcia i dotarcie z przekazem o najmie do jak największej liczby osób.

Podstawowymi warunkami zapewniającymi bezpieczeństwo najmu są: weryfikacja najemców, podpisanie dobrej umowy najmu, dywersyfikacja najmu (np. najem na pokoje), a także wynajem osobom z grup społecznych, które są najlepszymi najemcami.

Jak to robimy w Lathome?

1.

Zwiększamy funkcjonalność – zastanawiamy się, kto w danej lokalizacji może być naszym najemcą i może najwięcej zapłacić za wynajęcie danego mieszkania. Analizujemy, czy mieszkanie ma odpowiednią lokalizację oraz układ do wynajmu na pokoje, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo i zyski nawet o 90%. Nadzorujemy prace aranżacyjne mające na celu zwiększenie funkcjonalności i dostosowanie jej do najemców (np. stawiamy lekkie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, wydzielając nowy pokój).

2.

Zwiększamy atrakcyjność wizualną mieszkania – niewielkim kosztem można znacząco podnieść standard najmu, a nakłady inwestycyjne zwracają się w kilka miesięcy, np. malowanie starych kafli w łazience, wymiana mebli na nowe. Dodatkowo przygotowujemy dodatki, robimy home staging i przeprowadzamy profesjonalną sesję fotograficzną.

3.

Wykorzystujemy wiele kanałów dotarcia do najemcy – nasze ogłoszenia o najmie są dosłownie wszędzie: od portali ogłoszeniowych po social media; dodajemy płatne promowania, aby jak najwięcej osób zobaczyło ogłoszenie.

4.

Weryfikujemy najemców i podpisujemy umowy – sprawdzamy każdego potencjalnego najemcę, umowę podpisujemy tylko z osobami, które przejdą procedurę weryfikacyjną. Mamy wyrobiony profil rzetelnego najemcy. Fakty są takie, że osoby w wieku 18–25 lat są najmniej zadłużoną grupą społeczną, stanowiąc zaledwie 5,5% wszystkich dłużników ogółem w Polsce, a najbardziej – osoby w wieku 36–45 lat, bo aż 26,5%. Podczas podpisywania umowy bierzemy pod uwagę dodatkowe zabezpieczenia, jak informacje o miejscu pracy (łącznie z weryfikacją wynagrodzenia), numer telefonu do osoby z najbliższej rodziny czy poręczenie od rodziców w przypadku studentów.

5.

Bieżące zarządzanie najmem – pilnujemy rozliczeń i płatności za media. Współpracująca z nami „złota rączka” naprawia usterki; rozwiązujemy problemy najemców, utrzymujemy kontakt z administracją, w trudnych sytuacjach posiłkujemy się wsparciem kancelarii prawnej.

6.

Odbiór mieszkania i ponowny najem – umowy z najemcami podpisujemy na 12 miesięcy; w razie wcześniejszej rezygnacji z najmu zostawimy im furtkę w postaci znalezienia kogoś na swoje miejsce, co pozwala utrzymać ciągłość najmu. Każdy nasz najemca jest ubezpieczony, dlatego w sytuacji spowodowania przez niego usterek koszty napraw zostają pokryte z polisy ubezpieczeniowej. Po odbiorze kluczy mieszkanie przygotowane jest dla nowego najemcy i oddane mu w najem.

Co zyskujesz oddając mieszkanie w zarządzanie Lathome?

Zwiększenie atrakcyjności mieszkania

Dostosujemy mieszkanie do potrzeb rynkowych, poprawimy jego funkcjonalność, zrobimy home staging i profesjonalne zdjęcia. Twoje mieszkanie będzie się wyróżniało i przyciągało najemców.

Większy przychód z najmu

Dzięki naszym zabiegom Twoje mieszkanie będzie wynajmowane drożej, a jednocześnie unikniemy pustostanów.

Stabilny pasywny dochód

Mamy ustalone procedury zarządzania najmem, podpisujemy z najemcami umowy terminowe, obłożenie zarządzanych przez nas mieszkań w 2019 roku wyniosło 98%. Z nami zapomnisz o pustostanach i będziesz mógł sprawnie planować wydatki ze środków z najmu – prawdziwy dochód pasywny.

Bezpieczeństwo

Odpowiednio dobieramy najemców, mamy profesjonalnie przygotowane umowy najmu i doświadczenie w ich egzekwowaniu, nawet w bardzo trudnych przypadkach.

Oszczędność czasu i spokój

Wszystkim zajmiemy się my, Ty będziesz jedynie cieszyć się z wpłat każdego miesiąca na swoje konto. Współpracujemy ze „złotymi rączkami”, naprawiamy usterki i rozwiązujemy bieżące problemy.

Wsparcie specjalistów

Jesteśmy do Twojej dyspozycji, doradzimy Ci we wszystkich kwestiach związanych z najmem, w tym w optymalizacjach podatkowych, współpracy z administracją i innych zawiłych kwestiach.

Proces współpracy

Krok 1.

Spotkanie w mieszkaniu w celu omówienia współpracy

Na spotkanie stawimy się z analizą rynku oraz rekomendacją, jakich najemców najlepiej szukać w danej lokalizacji. Po obejrzeniu mieszkania zaplanujemy poprawę jego funkcjonalności i atrakcyjności. Na zakończenie podpiszemy umowę o współpracy.

Krok 2.

Przygotowanie mieszkania

Zgodnie z ustalonymi wytycznymi przygotujemy mieszkanie do wynajmu. Jeśli zajdzie potrzeba większych poprawek, ściągniemy ekipę remontową, z którą współpracujemy. Wyposażymy mieszkanie w nowe dodatki dekoracyjne, zrobimy profesjonalną sesję zdjęciową. Zajmiemy się całym procesem przygotowania mieszkania, konsultując wszystko z Tobą.

Krok 3.

Bieżąca obsługa – szukamy najemców, zarzadzamy najmem

Bierzemy od Ciebie pełnomocnictwo i rozpoczynamy szukanie najemców. Następnie standardowo zarządzamy wynajmem: rozliczamy płatności, pilnujemy zużycia mediów, naprawiamy usterki, jesteśmy pierwszą linią kontaktu z najemcą i administracją.

Krok 4.

Twoja wolność

Możesz być spokojny: mieszkanie jest w dobrych rękach. Będziesz sobie o nim przypominać, jedynie sprawdzając wpływy na konto z czynszu. My zarządzamy, a Ty swój czas poświęcasz na inne aktywności.

Dowiedz się więcej

Zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu, a skontatkujemy się z Tobą w ciągu 48h i omówimy możliwości skutecznego wynajmu Twojego mieszkania

  • +48 519 890 810
  • kontakt@lathome.pl
Formularz Kontaktowy